Piłka nożna to sport popularny na całym świecie. Istnieją zakątki świata, w których jego popularność nie jest tak duża, jak choćby w Polsce, ale nadal uprawia go wiele osób. O takim kraju przeczytacie w poniższym artykule. A mowa dokładniej o Malcie, z którą reprezentacja Polski zagra w poniedziałek w el. MŚ 2026. Transmisja na antenach Telewizji Polskiej.
Malta to malownicza wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Należy do Europy, a jej wielkość porównać można do Krakowa. I to jedynie powierzchniowo, bo zaludnienie w Krakowie jest o wiele większe niż na całej Malcie. Jak więc wygląda temat piłki nożnej w tak niewielkim państwie?
Oczywiście, istnieje reprezentacja narodowa, z którą reprezentacja Polski zagra już w najbliższy poniedziałek w ramach eliminacji mistrzostw świata 2026. Oprócz reprezentacji, jest piłka krajowa nazywana Maltańską Premier League oraz kilka niższych szczebli – Challenge League oraz National Amateur League, nie wspominając o ligach amatorskich. Jak w naszym kraju, są również rozgrywki o Puchar Malty oraz Superpuchar Malty.
Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Malty występuje w obecnym sezonie 12 zespołów, z których pierwszy będzie miał możliwość gry w kwalifikacjach Ligi Mistrzów UEFA. Drugie i trzecie miejsce premiuje grę w kwalifikacjach Ligi Konferencji, a jeśli zwycięzca Pucharu Malty pochodzi z pierwszej trójki w tabeli, to również czwarty zespół ma możliwość gry w eliminacjach europejskich pucharów.
Poziom rozgrywek odstaje jednak znacznie od topowych lig europejskich, dlatego osiągnięcia maltańskich zespołów nie są zbyt szczególne. Sam system rozgrywek różni się od znanego nam z PKO BP Ekstraklasy, a zbliżony jest do tych w Ameryce Południowej, gdyż sezon podzielony jest na Rundę Otwarcia i Zamknięcia. Początkowo wszystkie zespoły grają ze sobą po jednym spotkaniu i zostają podzielone na pół, w zależności od liczby punktów, gdzie później rozgrywają tylko spotkania w 6-zespołowych grupach.
W skład archipelagu Malty, oprócz wyspy głównej, wyróżnić można również wyspę Gozo, Comino i kilka mniejszych wysepek, jednak to tylko na wyspie głównej (Malta) oraz na Gozo rozgrywane są mecze piłkarskie. Rozgrywki na Gozo nie są powiązane z ligą na wyspie głównej, a wyróżnić można na niej dwa poziomy rozgrywek: Gozo Football League First Division oraz Gozo Football League Second Division.
Czytaj także: Eliminacje mistrzostw świata: kiedy mecze reprezentacji Polski w el. MŚ 2026? [TERMINARZ]
Na Malcie nie uświadczymy stadionów znanych nam z polskiego podwórka. Największy obiekt, na którym mecze rozgrywa reprezentacja narodowa, pomieści niespełna 17 tysięcy kibiców. Jest to Stadion Narodowy Ta' Qali, który reprezentacja Polski odwiedzi w listopadzie tego roku w ramach ostatniej kolejki el. MŚ 2026. Być może to tam będziemy właśnie świętować awans na mistrzostwa świata...
Oprócz Stadionu Narodowego Malty, znaleźć można na wyspie kilka innych obiektów, jednak żaden z nich nie przekracza pojemności 3 tysięcy miejsc. Mowa o obiektach takich jak:
Porównać więc można te obiekty do stadionu w Niepołomicach, którego pojemność jest bardzo podobna i wynosi 2118 miejsc.
Reprezentacja ta nie należy do najmocniejszych, jednak regularnie rozgrywa mecze w ramach Ligi Narodów w najniższej dywizji D. Występuje również we wszelkich eliminacjach mistrzostw Europy oraz świata, jednak jeszcze nigdy nie udało się im zakwalifikować na większą imprezę.
W najbliższych kwalifikacjach reprezentacja Malty zagra w jednej grupie z Polską, Finlandią, Litwą oraz Holandią. W przeszłości drużyna ta, jeśli zwyciężała, to przeważnie jedną bramką, natomiast w ostatnich 5 spotkaniach w zeszłorocznej Lidze Narodów 3-krotnie wygrała, a jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. W całym 2024 roku rozegrała 9 spotkań z czego 3 mecze wygrała, 3 przegrała i 3 zremisowała.
Maltańscy piłkarze w większości grają w klubach piłkarskich w swoim kraju. Za granicą niewielu z nich rozgrywa regularnie mecze. Z topowych lig europejskich wyróżnić można Stade Reims (Ligue 1), w którym gra Teddy Teuma, natomiast w polskiej PKO BP Ekstraklasie, w Stali Mielec, gra Matthew Guillaumier.
Z maltańskich piłkarzy, których warto wyróżnić, trzeba wspomnieć o Michaelu Mifsudzie, który jest rekordzistą pod względem zdobytych bramek dla reprezentacji Malty. W rozegranych 143 meczach strzelił 42 gole dla swojej reprezentacji. Carmel Busuttil w 112 meczach strzelił 23, David Carabott w 121 meczach 11, natomiast Gilbert Agius, na 120 spotkań, strzelił 8 goli.
Kiedy mecz: 24 marca (poniedziałek), godzina 20:45
Gdzie oglądać: od 18:30 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 20:25 w TVP 1
Komentatorzy: Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow
Prowadzący studio: Mateusz Borek
Reporterzy: Jacek Kurowski, Maja Strzelczyk, Marcin Feddek (analiza)
Goście/eksperci: Janusz Michallik, Artur Wichniarek, Grzegorz Mielcarski i Robert Podoliński (analiza).